Opony całoroczne

2020-10-17

Zanim wynaleziono opony sezonowe, kierowcy używali tylko jednego typu opon. Obecnie historia zatacza koło, ponieważ coraz powszechniejsze staje się stosowanie opon całorocznych, a więc uniwersalnego ogumienia, któremu nie straszne letnie upały i zimowe mrozy. Te „wielosezonówki” (all-season tires), z którymi mamy dziś do czynienia, niczym nie przypominają jednak modeli, które były montowane w pierwszych automobilach. Rozwój technologii pozwolił opracować rozwiązania, o których dotąd można było jedynie pomarzyć. Ale producenci tego typu ogumienia nie poprzestają na tym, co już udało się osiągnąć i dalej inwestują w rozwój tej gałęzi. Można zatem spodziewać się, że różnica między oponami całorocznymi i sezonowym będzie się dalej zacierać, a w pewnym momencie używanie tych drugich przejdzie do historii. Wielu kierowców na pewno odetchnęłoby z ulgą, mogąc ostatecznie zrezygnować z częstych wizyt u gumiarzy, a tym samym oszczędzając sporo czasu i pieniędzy. Póki ten dzień nie nastąpi, warto wiedzieć, co oferuje ogumienie całoroczne, jakie są wady i zalety, a także kto powinien zdecydować się na jego zakup.

Ta kategoria powstała właśnie po to, aby dzielić się z Wami nowinkami i uniwersalnymi informacjami na ten temat. Chociaż w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, wciąż można usłyszeć o planach zmiany sytuacji prawnej. Ogumienie na cały rok pozwala zupełnie się tym nie przejmować i cieszyć się bezpieczeństwem oraz komfortem jazdy bez względu na pogodę za oknami. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki wyjątkowej mieszance surowcowej (twardszej od zimowej i na ogół wzbogaconej krzemionką), która dopasowuje swoją elastyczność do panującej temperatury. Ale jak w przypadku każdego produktu, tak i tutaj można wyróżnić te o wysokiej i niskiej jakości. Kupując opony całoroczne, warto zatem zwracać uwagę na umieszczone przez producenta oznaczenia. Jeżeli na ogumieniu znajdują się symbole M+S lub 3PMSF, oznacza to, że są to również pełnoprawne opony zimowe. W razie wprowadzenia konieczności jazdy na zimówkach wciąż będzie można się na nich poruszać. Popularne serie opon całorocznych to np. ContiContact (Continental), Vector (Goodyear) i WeatherProof (Nokian).

Organizacje testujące ogumienie biorą pod lupę również opony na cały rok. W tym miejscu będziemy starać się regularnie informować o ich wynikach i porównywać je ze sobą. Będziemy też przyglądać się konkretnym bieżnikom okiem wulkanisty i pasjonata, by podpowiadać i dzielić się naszymi spostrzeżeniami oraz wieloletnim doświadczeniem w branży. Zachęcamy Was do komentowania i dyskutowania pod naszymi artykułami.

źródło: https://wulkanista.pl
Do góry