ROWERY W BAZIE FAMILY DIVING GOZO

2020-05-28

Gozo jest wyspą dość górzystą, więc wybierając się na przejażdżkę rowerem, trzeba pamiętać o tym że będą miejsca wymagające troszkę większego wysiłku niż jazda po równinie. Ale UWAGA, po wjechaniu na górę, czeka zjazd z niej, więc jest światełko w tunelu! Skoro oferujemy rowery, to podpowiadamy gdzie się nimi wybrać. Niebawem podsuniemy kolejne trasy.
Trasa rowerowa DWEJRA.

Długość trasy: około 26km
 
Jest to trasa dobra dla początkujących, czy raczej szukających relaksu podczas poruszania się na dwóch kółkach.

Trasa prowadzi na zachód przez Pjazza Santu Wistin. Na placu tym znajduje się kościół St. Augustine. Dalej kierujemy się na zachód do Kercem. Krajobraz który możemy podziwiać w drodze do Kercem to dolina Lunzjata, która za czasów Rycerzy Św, Jana była prywatnym terenem przeznaczonym na polowania. Po drodze napotkacie historyczną kaplicę, która jest jedną z najstarszych kaplic na Gozo dedykowana Matce Bożej Żwiastowania, a nieopodal kaplicy znajduje się źródło zbudowane za czasów Rycerzy Maltańskich. W sąsiedztwie dolny Lunzjata znajdują się katakumby Św. Grzegorza.

Mijając Kencern natraficie na wspaniałą wieś nieopodal południowo-zachodniej linii brzegowej, w której głównym zabytkiem jest L-Ghadira ta’ Sarraflu. Trochę dalej na zachód ta sama droga zawiedzie Was do jedynego na Gozo stawu. Następnie dotrzecie do części Gozo która jest najdalej wysuniętą na południowy-zachód – punkt Wardija, gdzie podziwiać możecie świątynię Punic oraz pozostałości starej wieży. Z tego miejsca kierując się na północny-wschód dotrzecie do Ghajn Abdul – znajduje się tam naturalne źródło. W miejscu tym panuje legenda o Turku, który kopał w poszukiwaniu wody, a jak ją znalazł to opił się jej tak bardzo, że aż zamarł. Uważajcie więc! W miejscu tym znajdziecie ścieżkę, która doprowadzi Was jaskiń mieszkalnych z czasów neolitu.

Skręcając na wschód dotrzecie do Okna Dwejra’s Azure. Jest to struktura geomorfologiczna uformowana przez miliony lat na skutek działań fal morskich. Dzisiaj jest to idealne miejsce do odpoczynku, zaplanowania przekąski i napawania się dźwiękami i widokami natury. 
Wracając na drogę w północnowschodnim kierunku dojedziecie do kościoła Ta’ Pinu. Jest to zarazem ostatni punkt wycieczki. W trakcie powrotu do bazy będziecie mieli okazję podziwiać akwedukt który w latach 1800 był odpowiedzialny za dostawy wody pitnej z Ghar Ilma do Victorii, a następnie – około 1000 m od akweduktu, zauważycie jedną z bardziej charakterystycznych konstrukcji na Gozo – Cytadelę.


 
Do góry